Aktuálně nejvýhodnější last minute termíny do Řecka do destinace Santorini
V databázi nejsou žádné zájezdy vyhovující zvoleným parametrům. Možná je na tuto lokalitu moc brzo nebo pozdě nebo náhodou není nic v nabídce. Zkuste jinou lokalitu nebo méně omezení.
Zobrazilo se 0 termínů.Santorini je nejnavštěvovanější Kykladský ostrov, protože je prostě nejhezčí. Turisté sem jednak jezdí trávit na východní pláže celou dovolenou, další ale přijíždějí na lodích na kratší (typicky jednodenní) návštěvu. Velkou výhodou ostrova je mezinárodní letiště. Řekové ostrov nazývají jménem Thira.
To nejhezčí na ostrově Santorini je sopečná kaldera. Před asi 3 a půl tisíci lety zdejší sopka mohutně vybuchla. Vnitřek ostrova odletěl kamsi pryč a zůstal jenom okraj, teda kaldera, která dnes tvoří ostrov Santorini. Původ ostrova je tedy sopečný, ale sopce chybí špička. Místo špičky je moře obkroužené skalami s malým vnitřním ostrůvkem Nea Kameni (dá se klidně překládat jako nové kamení).
Kdo míří na Santorini na dovolenou, pravděpodobně se mu snadno podaří najít ubytování ve východních plážových oblastech. Ty se v dnešní době bouřlivě vyvíjejí, protože na Santorini chce spousta lidí. Že nebydlí přímo u fotogenické kaldery, ale kdesi na východní pláži, spoustě lidí nevadí.
Největší a nejrychleji se rozrůstající letovisko je Kamari. Kamari je v podstatě hned u letiště, transfer obvykle trvá pár desítek minut, přičemž mnohem víc času než přejížděním zabere nastupování a různé zastávky. Kamari má dlouhou černou pláž tvořenou černým sopečným štěrkem a pískem. Podél Kamari se pláž táhne na sever asi 2 km a další asi 3 km pokračuje podél letiště. Solidní koupání, slunečníky a lehátka za poplatek a samozřejmě vodní sporty. Na jihu končí Kamari na úpatí kopce, na jehož vrcholu stojí zbytky starověkého města Thera. Dá se tam vyjít po dobré asfaltce. Většina hotelů se v Kamari snaží být blízko moře, ale ne všem se to daří, takže občas je to k moři až 300 metrů. Vzdálenější hotely mají častěji svůj bazén (vlastní hotelový bazén zdaleka není na Santorini samozřejmost). Z Kamari na okraj kaldery je to asi 5 kilometrů po silnici. Samotné Kamari není ničím úchvatné, pouze je tu kostel Myrtidiotissa. Jako plus se dá zmínit poloha na úpatí hory a kopce vybíhající do moře, což je celkem malebné. Stejně jako na jiných letoviscích Santorini se v Kamari všechno v posledních letech přizpůsobuje turistickému ruchu, takže je potřeba s tím počítat a nečekat žádnou řeckou idilku.
Severní okraj Kamari tvoří letovisko Perivolia. Vyplňuje místo mezi Kamari, pláží a letištěm. Dál na sever podél letiště se plážové oblasti jmenují Agios Paraskevi a Monolithos.
Letovisko Perissa je tak trochu zrcadlový obraz Kamari. Leží od hor a starověké Thery na jih, přičemž ta skála je velmi příkrá a vysoká. Perissa má stejně jako Kamari má černou pláž, také má rozptýlenou hotelovou výstavbu, také má dlouhou černou pláž, jenom je logicky dál od letiště. Perissa nemá nic jako centrum a mezi hotely je docela dost zeleně. Okraj kaldery je z Perissy asi 4 km po silnici, dá se tam dojet pravidelným autobusem. Pravidelný lodní taxík jezdí podél pobřeží. Parková hotelová zástavba od letoviska Perissa přechází na jihu k městečku Agios Georgios, takže je těžké rozpoznat, kdy končí jedna obec a začíná druhá. I pláž se stále táhne kolem přes 3 km. Dál na jih je už jižní špička ostrova s městečky Exomýthis a Vlichada s přístavem.
Ubytovat se poblíž hrany kaldery je myslím úplně jiný zážitek. Také to bývá výrazně dražší. Tady se nabízejí městečka Imerovigli, malebná Oia a hlavní město Fira. Kdo si tu zařizuje ubytování, měl by se velmi pečlivě ujistit, kam bude mít z pokoje výhled. Dívat se do suchých sadů, někam do zdi, nebo naopak na malebnou kalderu je brutální rozdíl.
Oia je nejzápadnější městečko na Santorini, vystrčené hodně do moře. Je jednoznačně nejfotografovanějším místem v Řecku a možná i v Evropě, protože má několik kostelíků s modrou střechou postavených na srázu, takže se ty modré střechy dají fotit shora. Okraj srázu dlouhý asi 2 km je brutální turistické mraveniště hustě obestavěné malými hotýlky, z nichž některé mají i bazény. Zažívat tu turistický Babylón asi není nic příjemného, ale výhled z hotelového pokoje na kalderu ze severu je natolik dechberoucí, že se to určitě pár dnů dá vydržet. Pro turisty, kteří tu nejsou ubytovaní, se nabízí na malebnou procházku jenom jedna ulička podél hrany kaldery, která je ale obvykle naprosto přeplněná lidmi. Dál od hrany už jsou silnice, parkoviště, prodejny cetek a hospody. Do značné míry taková potěmkijáda. Oia je dále zajímavá tím, že hrana kaldery zatáčí na sever a další domky jsou na skálu přilepené ze západu. Neshlížejí tak přímo do kaldery, ale trochu bokem. I to je hezký pohled. V okolí jsou staré větrné mlýny. Sice nefungují, ale stojí na původních místech - na téhle západní hraně totiž opravdu fouká. Dole pod skálou je malé jachtové přístaviště Ormos Ammoudiou. Tady nejčastěji zastavují jachtaři přijíždějící ze severu od ostatních Kykladských ostrovů.
Městečko Imerovili a hlavní město ostrova Fira jsou hodně podobná místa jako Oia. Z pohledu kaldery jde o propojenou aglomeraci. Opět nejvíc vydělávají hotýlky nalepené na skálu ze strany kaldery, takže jsou tam hustě namačkané a udělat si mezi nimi procházku ze strany od moře na některých místech dobře nejde. Turistů je tu ještě o něco více než v Oia, protože pod Firu přijíždějí turistické lodě s návštěvníky z ostatních ostrovů a poblíž je i trajektový přístav Athinios. Výhledy z Imerovili jsou asi nejlepší, protože skála je tady nad mořem výrazně vyšší než v Oia a i o něco málo vyšší než ve Fiře. Logika turistického ruchu je tu následující: drahé parkoviště, spousta prodejen všeho možného, předražené hospody. Nejlepší místa jsou na hraně kaldery a poblíž horní stanice lanovky. Hotely otočené do kaldery s dobrým výhledem si za ubytování můžou účtovat astronomické ceny. Oproti tomu hotely obrácené na druhou stranu do suchého ostrova (těch je výrazně víc) se snaží vydělat co nejvíc na dobré pověsti místa, takže jsou taky drahé, i když koukají jenom na sady a v lepším případě přes moře na ostrov Anafi.
Jak už jsem zmínil, na Santorini jezdí turisté z ostatních Kykladských ostrovů a Kréty. Většinou lodě zastavují v malém přístavu přímo pod Firou. Mají na prohlídku ostrova pár hodin a vydávají se nahoru buďto pěšky, na pronajatých oslech, nebo lanovkou. Přes den je těchto turistů na ulicích ve Fiře moc, všichni fotí a natáčí, takže trochu blázinec. Lepší je to večer, když zase odplují. Situaci také zachraňují klidnější kostely a dominikánský klášter.
Přes to všechno nelze městům Fira a Imerovili upřít krásu. Protože skála není rovná a pozemky jsou extrémně drahé, dnešní i minulí architekti museli kreativně vyřešit spoustu problémů. Rovná zeď tu téměř nejde postavit, uličky musejí být úzké a spousta domů je stavěna spíše do hloubky než do šířky. jak je všechno natřeno na bílo a jen střechy se občas barevně odlišují, je to opravdu moc hezké. Hoteloví klienti vyžadují bazény, a tak se na srázu staví modře vykachlíčkované vany různch velikostí. Na jednu stranu děs, na druhou stranu docela hezká technická řešení. Hlavní město Fira navíc musí plnit administrativní funkce, takže ve městě lze najít pár normálních úřadů a obchodů.
Další informace o ostrově Santorini mám na svém webu o řeckých ostrovech.
Jako Last Minute jsou zde brány pouze zájezdy, které mají odlet za méně než 11 dnů. To je období, ve kterém cestovky už opravdu vědí, že nemají dostatečně naplněnou kapacitu, a potřebují zlevňovat.
Klasický zvyk mezi cestovkami je naopak prohlásit za Last Minute cokoli, co jim přijde, že už by se za Last Minute dalo prohlásit. V klasických vyhledávačích dovolené proto není problém najít jako last minute zájezdy, které mají odlet třeba až za 3 měsíce.
Ne vždy platí, že last minutky jsou levnější. V posledních letech je to spíše naopak. Cestovky jsou díky internetu a lepším komunikacím lépe schopné předem odhadovat poptávku a upravovat už katalogové ceny tak, aby jim pokud možno nezbylo žádné neprodané místo v letadle nebo nasmlouvaný pokoj v hotelu. Často se proto na poslední chvíli spíše zdražuje. Zejména, když nárazově stoupne poptávka. Třeba protože u nás prší nebo je vedro. Naopak když je hezky, lidé nákupy zájezdů odkládají na později.
Last minute zájezdy jsou v posledních letech mnohem více limitované dostupností charterových letenek než nabídkou hotelů. Zatímco hotelů je v destinacích obvykle dostatek a většinou mají volno, letadla, letiště a letové plány nafukovací nejsou. Může se tedy stát, že last minutky jsou týden od týdne výrazně zlevněné nebo naopak nedostupné, protože záleží na aktuální volné kapacitě letadel.
Řecko je asi nejlepší země pro trávení běžné letní dovolené. Sice se do Řecka musí létat letadlem, ale stojí to za to (autem to jde do Řecka taky, jede se ale víc než den a noc).
V Řecku je v létě hezké počasí. V podstatě tu neprší. Obvykle je docela sucho, ale v okolí hotelů jsou často zavlažované zahrady.
V Řecku je v posledních letech relativně levno. Služby jsou pro Čechy stále drahé, ale už to zdaleka není tak drahé jako třeba před 10 lety. Ceny v Řecku. Platí se Eurem. Finanční krize dočasně pominula, takže s placením nebo výběrem peněz v Řecku není žádný problém. Informace o řecké měně a kde u nás vyměnit eura.